Zatěžkávací zkouška přes Pyreneje

28.1.2011

Po startu v Barceloně čeká všech více než 110 posádek 14. Rallye Monte Carlo Historigue první zatěžkávací zkouška. Posádky z Marrákeše, ke kterým se přidalo 34 startujících z Barcelony, totiž opustí hlavní silnice a vydají se na noční etapu vedoucí přes Pyreneje do Francie, kde je čeká jako první větší sídlo jen 14 km od Středozemního moře vzdálený Perpignan.

Do Francie však vjedou přes průsmyk Col d´Ares nacházející se v nadmořské výšce 1513 m na 147. km této etapy. Jak si dobře můžete představit, cestou nahoru Katalánskem i dolů Francií po Pyrenejích si již Karel Mach za volantem Škody 130 RS dokonale procvičí ruce v mnoha horských serpentinách, které se vyrovnají i francouzským Alpám. Celkem 221 kilometrů v neznámém horském terénu musí zvládnout za 4 hodiny a 20 minut, takže na odpočinek opravdu nebude mnoho času.


Tím tato noční etapa však zdaleka nekončí, před posádkou Karel Mach / Honza Bláha je dalších 566 km trasy jižní Francií až do St. Andre les Alpes, kde se v sobotu ráno sjedou všechny části hvězdicové jízdy se starty v Marrákeši, Barceloně, Varšavě, Remeši a Glasgow a dále již bude pokračovat celé startovní pole pospolu.


Z Perpignanu tedy naše posádka ihned pokračuje přes Narnonne do Saint Chinia vzdáleného od Barcelony 316 km, kam by měla do další časové kontroly dorazit ještě dnes přibližně ve 23 hodin 13 minut. Další část je dlouhá 276 km s jízdním časem 6 hodin 10 minut a vede přes Les Vigan, papežské sídlo Avignon do Pernes les Fontaines.

Poslední část noci, dlouhá 195 km s jízdní dobou 4 hodin, jen těsně míjí slavný vrch Mont Ventoux, což je 1912 m vysoká hora v jihovýchodní části Provensálských Alp, dnes známá především jako jeden z rozhodujících etapových cílů cyklistické Tour de France. Trasa Rallye Monte Carlo Historigue tento vražedný vrch jen těsně míjí z jihu do etapového cíle Saint André les Alpes, ležícím již v regionu Provensálsko-Alpy-Azurové pobřeží na jihovýchodě Francie.