V. South Bohemia classic 2014 v cíli

9.9.2014

V. South Bohemia Classic 2014 zná své vítěze

Pátý ročník veteránské rallye pro klasická vozidla do roku výroby 1984, zařazený do exkluzivního seriálu Classic Rallye Trophy, doplněný kategorií exkluzivních sportovních vozidel, se uskutečnil o prvním zářijovém víkendu v nejatraktivnějších turistických místech Jižních Čech.

V. South Bohemia Classic 2014 zná své vítěze

Pátý ročník veteránské rallye pro klasická vozidla do roku výroby 1984, zařazený do exkluzivního seriálu Classic Rallye Trophy, doplněný kategorií exkluzivních sportovních vozidel, se uskutečnil o prvním zářijovém víkendu v nejatraktivnějších turistických místech Jižních Čech.
Téměř 80 účastníků, což je oproti loňské premiéře v tzv. setinových rallye nebývalý a více než dvojnásobný vzestup, přivítalo nádherné babí léto, umožňující vychutnat si po oba dny jízdu v otevřených kabrioletech po Českokrumlovsku, Novohradsku, Třeboňsku a Českobudějovicku.
Jezdecky i navigačně náročná soutěž odstartovala do první etapy v pátek v podvečer z Náměstí Svornosti v Českém Krumlově, když ještě předtím si diváci mohli prohlédnout všechny přihlášené automobily na parkovišti Pod poštou. Soutěžící mezitím absolvovali administrativní přejímky spojené s předstartovním občerstvením v restauraci pivovaru Eggenberg. Trasa soutěže zavedla posádky na 125 kilometrů dlouhou noční etapu, zpestřenou šesti testy přesnosti, vedoucí z Českého Krumlova přes Zlatou Korunu, Holubov, České Budějovice, Hlubokou nad Vltavou, Holašovice, Brloh, Chvalšiny a Černou v Pošumaví do centra ve čtyřhvězdičkovém Hotelu Relax v Dolní Vltavici, ležícím na samém břehu Lipenské přehradní nádrže.
Druhý den se účastníci South Bohemia Classic probudili do mlhy ležící nad hladinou Lipna, přesto sobotní počasí soutěžícím opět přálo a první kapky spadly prakticky až po dojezdu všech posádek do cíle opět u Hotelu Relax. Mezitím však všechny čekal 245 kilometrů dlouhý okruh vedoucí mimo jiné přes Rožmberk nad Vltavou a malebná zákoutí Novohradských hor do Třeboně a odtud přes Trhové Sviny, Besednici, Přídolí a Světlík zpět do Dolní Vltavice s přestávkou na oběd v Nových Hradech a návštěvou městských Kaplických slavností. Etapa zahrnovala osm testů přesnosti, ve kterých se rozhodovalo o celkovém pořadí v soutěži.
Soutěžící jeli podle itineráře po předepsané trase, navigačně však byla náročná především páteční noční část. O výsledku pak rozhodovaly krátké, několik desítek až stovek metrů dlouhé testy přesnosti, na kterých se musí zajet co nejpřesnější předepsaný čas a každá odchylka o setinu sekundy od ideálního času se počítá jako jeden trestný bod.
Pátý ročník South Bohemia Classic zakončil slavnostní galavečer s vyhlášením nejúspěšnějších posádek v párty stanu u Hotelu Relax v Dolní Vltavici. Na základě výsledků pečlivě zpracovaných partnerskou časoměřičskou firmou Ewitis pořadatelé z ČK motorsport vyhlásili absolutními vítězi Petra a Tomáše Fialovi pilotující Austin Healey 100/4 z roku 1956, kteří za oba dva dny obdrželi pouhých 572 trestných bodů. O rovných 400 bodů zaostali na druhém místě Pavel a Monika Mandovi s vozem Chevrolet Corvette C3 a na třetím skončil Jaroslav Brzoň s Porsche 911 S, kterého navigoval Jaroslav Brzoň st. (1065 t. b.). V kategorii sportovních vozů zvítězili Daniel a Jana Pavlíčkovi s Hondou NSX s 1216 trestnými body.
South Bohemia Classic 2014 se vydařila a všichni účastníci mohli odjíždět domů spokojeni. Spolu s Carlsbad Classic pořadatelé založili tradici opravdových veteránských soutěží, podobných slavným zahraničním podnikům typu Silvretta classic, nebo Mille Miglia. Těšme se tedy na další už VI.ročník South Bohemia Classic, který se bude konat ve dnech 4.-5. září 2015

Luboš Šalát / ČK motorsport