Škoda 130 RS jede zdolat Rallye Monte-Carlo Hist.

23.1.2014

Počtvrté v řadě za sebou se na tratích tradiční Rallye Monte-Carlo Historique objeví Škoda 130 RS týmu ČK motorsport. Karel Mach s Janem Bláhou v pátek odstartují do sedmnáctého ročníku hvězdicové jízdy přímo z Monackého knížectví se startovním číslem 222. Více v následujícím článku.

Počtvrté v řadě za sebou se na tratích tradiční Rallye Monte-Carlo Historique objeví Škoda 130 RS týmu ČK motorsport. Karel Mach s Janem Bláhou v pátek odstartují do sedmnáctého ročníku hvězdicové jízdy přímo z Monackého knížectví se startovním číslem 222.


Škoda 130 RS absolvuje legendární podnik ve verzi z roku 1977. Tehdejšího 45. ročníku Rallye Monte Carlo se zúčastnily tři tovární vozy s posádkami Blahna – Hlávka, Zapadlo – Motal a Kvaizar – Kotek. Václav Blahna s Milanem Zapadlem zářili, když obsadili dvanácté, respektive patnácté místo absolutně. Zatímco oba čeští piloti ovládli skupinu 2, Svatopluka Kvaizara zradila technika. Soutěž vyhrál Ital Sandro Munari s Lancií Stratos HF, jenž se ve stejném roce stal mistrem světa.


Přestože letos má kaplicko-českobudějovická dvojice přidělené startovní číslo 222, na dobově polepené ‚erese‘ týmu ČK motorsport ani letos nebudou chybět dvě čtyřky, které na svém fabrickém stroji před sedmatřiceti lety vezli Milan Zapadlo s Jiřím Motalem.


Jak je tomu při Monte Carlu zvykem, soutěžící čeká velmi náročná trať o celkové délce kolem 2500 kilometrů. První dvojice se vydají na trať hvězdicové jízdy už ve čtvrtek ze skotského Glasgow, norského Osla a švédského Stockholmu. Zbytek startovního pole odstartuje v pátek ze španělské Barcelony, francouzské Remeše a Monte Carla, odkud pojedou i Mach s Bláhou. Všech více než tři sta přihlášených posádek bude mít namířeno do města Valence na jihovýchodě Francie, kde bude v sobotu cíl úvodní části soutěže.


Rallye Monte-Carlo Historique bude pokračovat během neděle a pondělí na klasických rychlostních zkouškách Col de la Fayolle, Burzet či St Jean en Royans, v úterý je na programu etapa mezi Valence a Monte Carlem a soutěž vyvrcholí Nocí dlouhých ohňů, jinými nazývána Nocí dlouhých nožů. Každému fanouškovi automobilových závodů se určitě zvýší tep jen při vyslovení míst, kam posádky zavítají – úderem úterní 21. hodiny vyrazí z Monaka směrem na Sospel, Moulinet a zejména projedou věhlasným průsmykem Col de Turini!


Odměnou pro všechny závodníky, kteří úspěšně dorazí do cíle, bude účast na středečním slavnostním galavečeru ve vyhlášeném Sporting Clubu Monte Carlo, jednom z nejznámějších kulturních zařízení druhého nejmenšího státu světa, ležícím na středomořském pobřeží Francouzské riviéry.


„Konkurence je veliká, a tak naším hlavním cílem je dojet do cíle. U testů pravidelnosti, které měří mezi patnácti až šedesáti kilometry, máme stanovený rychlostní průměr 50 kilometrů za hodinu včetně servisu a zastávek na jídlo či vykonání nejnutnější potřeby. V tamním terénu za běžného provozu s dodržováním předpisů není žádná legrace toho dosáhnout,“ uvedl před středečním odjezdem do Monaka spolujezdec jediné české posádky ve startovním poli Jan Bláha.


Zároveň připomněl loňský ročník, kdy společně s Karlem Machem dovezli Škodu 130 RS do cíle kvůli havárii a vynechání jednoho měřeného testu s velkou ztrátou, pilot navíc absolvoval úplný závěr soutěže se zlomeným kotníkem. „Po nárazu do skály jsme opravovali přímo na trase. Při uhýbání se další soutěžní posádce šlápl Karel ve tmě mimo silnici, kde se zřítil do metr a půl hluboké strže. Po vyproštění jsme zjistili, že má pochroumaný kotník,“ popisoval vloni nepříjemný moment navigátor Bláha.


Otázkou zůstává, jaké bude při letošním sedmnáctém ročníku Rallye Monte-Carlo Historique ve Francouzských Alpách a jejich nejbližším okolí počasí. Rallyeoví příznivci totiž určitě zaznamenali sněhovou kalamitu, která minulý týden zasypala při soutěži mistrovství světa nejvýše položená místa tratě právě na Col de Turini.


„Informace jsme zatím získávali pouze z webkamer. U Valence má být kolem nuly, na kopcích čekáme sníh. Až do Monte dorazíme, budeme o aktuálních podmínkách i atmosféře informovat,“ odkázal Jan Bláha všechny fanoušky na webové stránky týmu www.ckmotorsport.cz a nově založený facebookový profil.


Veškeré další informace včetně celkového pořadí soutěže, které se zúčastní několik věhlasných jmen, mimo jiné například Jean Ragnotti (Renault 8 Gordini) nebo devítinásobný mistr světa, spolujezdec Sébastiena Loeba Daniel Elena (Autobianchi A112 Abarth), jsou k mání na oficiálním webu závodu.

 

Pavel Kacerovský