RMCH 2014, Valence, 25.01.2014 – Převodovka

25.1.2014

Karel Mach s Honzou Bláhou dnes dokončili hvězdicovou jízdu XVII. Rallye Monte-Carlo Historique 2014. Škodu 130 RS bohužel postihla technická závada, která se podařila díky šikovným mechanikům odstranit. Počasí je zatím příznivé, protože sníh leží opravdu jen v nejvýše položených místech. Více v následující aktualitě.

Karel Mach s Honzou Bláhou dnes dokončili hvězdicovou jízdu XVII. Rallye Monte-Carlo Historique 2014. Škodu 130 RS bohužel postihla technická závada, která se podařila díky šikovným mechanikům odstranit. Počasí je zatím příznivé, protože sníh leží opravdu jen v nejvýše položených místech.


Po včerejším večerním startu v Monte Carlu se naše posádka vydala vstříc 950 kilometrům hvězdicové jízdy, která končila ve francouzském městě Valence. Zpočátku vše probíhalo hladce, ale nad ránem začala zlobit převodovka Škody 130 RS. Po dalších několika kilometrech odešel druhý převodový stupeň a tak se tým rozhodl převodovku vyměnit. Do časové kontroly v Nyons se Karlovi podařilo najet zhruba tři čtvrtě hodiny, a tak mechanici připravili škodovku k výměně převodovky. Z Valence se ozval Honza Bláha, který podrobně vysvětlil popisovanou poruchu: „Před časovkou se na auto vrhli naši dva mechanici a připravili ho na výměnu převodovky. Z auta byl demontován startér, ochranná ližina, povolily se šrouby na poloosách a spousta dalších dílčích úkonů. Auto jsme pak roztlačili, projeli časovou kontrolou a za ní, v pět hodin ráno, už došlo na samotnou výměnu převodovky. Nebýt našich dvou šikovných mechaniků Marcela Tučka a Honzy Froňka, tak jsme dál nejeli. Výměna převodovky trvala asi 1,5 hodiny, a protože další časová kontrola byla až za sedm hodin po té v Nyons, neztratili jsme žádný čas a vše stihli.“


Posádky dnes absolvovaly rovněž úvodní Regularity test Col de la Machina / Col de Gaudissart, na kterém v týdnu napadla spousta sněhu. Jak se pořadatelé vypořádali s touto situací? „Na prvním testu bylo opravdu hodně sněhu, jelo se 100% na sněhu, ale vše bylo již průjezdné. I když tady panuje zimní počasí, tak sníh je jen v nejvýše položených místech. Jak rychle sníh napadl, tak stejně rychle i mizí. Úvodní test provázela skvělá atmosféra, kolem trati byla velká spousta diváků,“ doplňuje k závěru hvězdicové jízdy Karel Mach.


Zítra, tedy v neděli 26.1. 2014, čeká na posádky etapa z Valence do Valence, která měří více než 300 kilometrů a obsahuje 4 regularity testy.

Sledujte internetové stránky www.ckmotorsport.cz a stránku na facebooku, kde budeme postupně zveřejňovat novinky z letošního historického „Monte“.


Dalibor Benych