Jan Pícha sbírá zkušenosti i vavříny

30.7.2015

Aktivity ČK motorsportu se před dvěma lety rozšířily i na motokárové okruhy. Týmové barvy v Mistrovství České republiky a Poháru Autoklubu ČR v kartingu hájí v dětské kategorii Mini 60 jedenáctiletý Jan Pícha. Fyzická i taktická příprava přináší ovoce, a tak výkonnostní pokrok malého jezdce je patrný závod od závodu. Letos Honzík dokonce už dvakrát stanul na stupních vítězů.

Aktivity ČK motorsportu se před dvěma lety rozšířily i na motokárové okruhy. Týmové barvy v Mistrovství České republiky a Poháru Autoklubu ČR v kartingu hájí v dětské kategorii Mini 60 jedenáctiletý Jan Pícha. Fyzická i taktická příprava přináší ovoce, a tak výkonnostní pokrok malého jezdce je patrný závod od závodu. Letos Honzík dokonce už dvakrát stanul na stupních vítězů.

„Je důležité ho udržet v kondici a soustředění, jelikož během závodního víkendu vždy absolvuje kolem dvou set kol. Při tréninku musí zajet co nejrychleji, v závodě zase musí bojovat a zvládat předjížděcí manévry. Jeho největší soupeři mají odjeto víc sezon, takže se pořád má co učit. Progres je však jednoznačný – zatímco vloni klepal na dveře první pětky a byl rád za osmé až desáté místo, dnes dokáže bojovat s těmi nejrychlejšími. Každopádně stačí jedna nepovedená zatáčka a o výsledku je rozhodnuto,“ hodnotí počínání svého syna Jan Pícha, jenž nadějného závodníka všude doprovází.

Jan Pícha junior závodí se špičkovým podvozkem MS KART z dílny exmistra Evropy Milana Šimáka, který je osazen motorem IAME Parilla s obsahem 60 kubických centimetrů. Oproti agregátu, s nímž Pícha závodil před dvěma lety ve svých začátcích v kategorii Baby 60, je rozdíl v osazení karburátoru, elektronice a nastavení omezovače na 14 tisíc otáček. Motokáru mu připravuje stáj Sport Bohemia Karts v čele s bývalým úspěšným jezdcem Josefem Bodurkem.

„Kára sice na první pohled vypadá jednoduše, neustálé vymýšlení nastavení a ladění všemožných detailů při různých povětrnostních podmínkách je však velká alchymie. Honzík se spolupráci s trenérem a mechanikem v jedné osobě učí a zatím pracuje zejména na nastavení tlaků pneumatik, geometrie, rozety a podobně. Pokud chce zrychlit, musí tohle všechno zvládat,“ má jasno Píchův tatínek.

Spolupráci s Honzíkem si přípravce jeho motokáry Josef Bodurek pochvaluje. „Je to velký talent. Až zklidní hlavu, bude patřit k absolutní špičce. Karting je o psychice, na které musí Honzík ještě zapracovat. Sám má o závodění velký zájem, každý čtvrtek se mnou tráví odpoledne v dílně, takže předpoklady pro to, aby byl v budoucnu úspěšný, zcela jistě má,“ říká Bodurek.

A jak vidí své závodění malý pilot? „Když mě před dvěma lety tatínek poprvé vzal na motokárové závody, hned se mi zalíbil pocit rychlosti v káře a souboje s ostatními jezdci. Je to prostě adrenalin. Ale musím se ještě dál zlepšovat, vylepšit stopu, jezdit pravidelně rychlé časy a učit se správné nastavení káry. Mým cílem pro letošek je o hodně lepší celkové umístění než v roce 2014.“

Sezona 2015 odstartovala pro Jana Píchu juniora už v dubnu při Moravském poháru ve Vysokém Mýtě, kam jel testovat do závodních podmínek nový podvozek – a hned z toho bylo šesté místo. O prvním květnovém víkendu pak obsadil pátou příčku v superfinálové jízdě prvního závodu Poháru Autoklubu ČR v Chebu, kde o týden později odjel závod republikového mistrovství. Zde po jezdecké chybě a technické závadě v tréninku startoval z předposlední pozice, ale dokázal se v jednotlivých jízdách probojovat do první desítky.

Velkého úspěchu dosáhl v závěru května ve Vysokém Mýtě, když po nepříliš povedeném tréninku se v každé z rozjížděk prokousal dopředu a po výborném startu v superfinále nakonec vybojoval celkový bronz. Ještě více se mu dařilo při pohárovém závodě v Písku, který dokázal vyhrát ve všech jízdách včetně měřeného tréninku. Poslední bodový zisk v rámci Mistrovství ČR si přivezl právě z okruhu v Hradišti, když dojel na šesté příčce.

Další závody MČR v kartingu, kde jezdec ČK motorsportu se startovním číslem 66 figuruje na průběžném sedmém místě, se pojedou v Sosnové (28. – 30. srpna) a Vysokém Mýtě (2. – 4. října). Pohár Autoklubu ČR, který Honzík v současné době průběžně vede, zavítá letos ještě jednou do Chebu (31. července – 2. srpna), v Sosnové a Vysokém Mýtě se pojede vždy jeden týden před závody národního šampionátu.

Napsal a foto Pavel Kacerovský, ČK motorsport