Zimní rallye veteránů projede napříč republikou

24.1.2020

Tuzemské silnice budou během posledních lednových dnů dějištěm jubilejního dvacátého ročníku dálkové soutěže The Winter Trial. Náročný sportovní podnik, který byl na poslední chvíli zařazen do mezinárodního seriálu FIA Trofeje rallye pravidelnosti historiků, odstartuje v neděli od pražského Hotelu Hilton a skončí o pět dní později u rakouského jezera Wolfgangsee.

Na trasu dlouhou téměř 2 500 kilometrů se první soutěžní speciál vydá v 8:31 a následovat ho bude dalších 70 posádek rozdělených do kategorií Trial (33 aut, která pojedou navíc dvě noční etapy) a Challenge. Zatímco v minulých letech vedla po českých cestách pouze část itineráře, v letošním roce budou mít diváci jedinečnou šanci vidět účastníky na našem území kromě jednoho přespání v německém Bad Schandau nepřetržitě až do čtvrteční noci.

Na trati se představí vozy vyrobené převážně v 60. a 70. letech, po několika ročnících absence se však Winter Trialu zúčastní také předválečné klenoty Derby Bentley dvou britských posádek. Fanoušci rallyesportu se můžou těšit kromě jiného na start nizozemských soutěžáků Reného Kuiperse (BMW 2800 CS) a jeho syna Dennise (Porsche 911), chybět nebude ani bývalý šampion země tulipánů a větrných mlýnů Erwin Doctor (Ford Escort RS 2000).

Startovní pole složené z posádek z Nizozemska, Velké Británie, Irska, Švýcarska, Belgie, Francie a Spojených států amerických doplní duo reprezentující český tým ČK motorsport. Zkušenosti z roku 2018 se po loňské a celkově již sedmé účasti na Rallye Monte-Carlo Historique pokusí zúročit Karel Mach s Janem Bláhou a legendární Škodou 130 RS, Michal Pavlíček a Ondřej Kroutil absolvují svou premiéru v kokpitu vozu Triumph TR6.

ČK motorsport přitom nebude během zimního dobrodružství pouhým účastníkem. Stejně jako v minulých letech se na soutěži, konané pod taktovkou nizozemského pořadatele, podílí velkou měrou organizačně. Lákadlem pro diváky budou zejména měřené testy na uzavřených okruzích nebo polygonech v Brně, Vysokém Mýtě, Sosnové, Mostě a Českých Budějovicích v areálu ÚAMK, který zajišťuje pro účastníky v nesnázích prostřednictvím své linky 1230 asistenční služby. Na rychlost se pojede rovněž na parkovišti u zámku Konopiště nebo na trati závodu do vrchu Ecce Homo ve Šternberku.

Atraktivní rozlučkou s českým územím, ještě než posádky zamíří k našim jižním sousedům, bude čtvrteční Grand Prix Kaplice, která je vždy na začátku září součástí harmonogramu setinové rallye veteránů South Bohemia Classic. První soutěžní auto by mělo do polookruhu v ulicích města nedaleko hranic s Rakouskem vyrazit v 17:30.

Více informací o soutěži včetně kompletního seznamu přihlášených najdete na oficiálních internetových stránkách www.thewintertrial.nl. Přesnou trasu, kudy historické skvosty pojedou, však pořadatelé z důvodu snahy o vysokou náročnost pro soutěžící s předstihem nezveřejňují.

Text: Pavel Kacerovský, ČK motorsport
Foto: Luuk van Kaathoven