ŠKODA 130 RS odstartuje do historické Rallye Monte-Carlo od řecké Akropole

24.1.2019

ČK motorsport se připravuje na další velké dobrodružství. Po roční pauze se týmová ŠKODA 130 RS zúčastní s posádkou Karel Mach a Jan Bláha věhlasné Rallye Monte-Carlo Historique. Na trať vyrazí Jihočeši při své celkově již sedmé účasti tentokrát ze starověké řecké metropole.

V Aténách nejslavnější rallye světa poprvé odstartovala před dlouhými 92 lety, v roce 1936 se tady navíc odehrála premiéra značky Škoda v tomto závodě. Popular se Zdeňkem Pohlem a Jaroslavem Hausmanem přijel do Monaka na skvělém druhém místě ve třídě.

Důvodem loňské absence české dvojice v legendární rallye byl její debut na zimní veteránské soutěži The Winter Trial. „Pokud jde o náročnost a sportovní hodnotu, tady má Winter Trial, na kterém se ČK motorsport dlouhodobě podílí také organizačně, rozhodně navrch. My si ale chceme znovu vychutnat atmosféru, která je v Monte Carlu neopakovatelná,“ řekl před odjezdem do Řecka Karel Mach.

Celý tým zdolá v příštích dnech tisíce kilometrů. Po sobotním odjezdu z České republiky zamíří doprovodná posádka létajících Chodů Marcela Tučka a Petra Dufka přes Rakousko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko na jih Řecka. Po několika doprovodných aktivitách začne oficiální program soutěže úterními přejímkami a galavečerem v Helénském motoristickém muzeu.

Ve středu 30. ledna se v centru Atén na úpatí Akropole odehraje slavnostní start hvězdicové jízdy. Odtud posádky zamíří do přístavu Patras k nalodění na více než dvacetihodinový trajekt do Ancony, cestou přes Itálii se zastaví v Miláně na místě dalšího startu a dále budou pokračovat směr Francie. Tam je od soboty do středy čeká 15 měřených testů pravidelnosti na trase o celkové délce zhruba 1 530 kilometrů.

Karel Mach s Honzou Bláhou si v neuvěřitelné konkurenci 316 přihlášených posádek vysloužili od pořádajícího Automobile Clubu de Monaco hezké startovní číslo 105. Pojedou díky němu ve skupině účastníků s nejvyšší průměrnou rychlostí. Vzhledem k zimním podmínkách, které ve Francouzských Alpách panují, čeká Jihočechy opravdu náročné sportovní klání. „Jak ale každoročně opakujeme, na výsledku nám až tolik nezáleží. Jedeme se hlavně pěkně svézt a pořádně si to užít,“ doplnil navigátor Jan Bláha.

Průběžné zpravodajství, fotky, postřehy a různé střípky z trati 22. Rallye Monte-Carlo Historique 2019 budou průběžně plnit facebookovou stránku a oficiální web týmu ČK motorsport.

Text a foto: Pavel Kacerovský, ČK motorsport