Zimní dálková rallye zavede do Čech mistry světa

2.1.2017

V závěru ledna budou tratě některých tuzemských automobilových soutěží dějištěm mezinárodní dálkové rallye veteránských vozidel The Winter Trial 2017. Pro necelou šedesátku posádek bude na 2500 kilometrů dlouhé trase vedoucí přes území Nizozemska, Německa, České republiky a Rakouska připraveno několik náročných testů pravidelnosti. Účastníci prestižní kategorie Trial pojedou kromě šesti etap navíc dva noční okruhy na Liberecku a Českokrumlovsku.

Startovní pole po uzávěrce přihlášek čítá 57 posádek ze sedmi zemí, rozděleny jsou podle roku výroby jejich soutěžních vozů do kategorií Club (30) a Trial (27). Největší hvězdou je švédská dvojice složená z mistrů světa v rallye. Do kokpitu Saabu 96 usedne světový šampion z roku 1984 Stig Blomqvist, navigovat jej bude mistr ze sezony 1983, bývalý spolujezdec létajícího Fina Mikkoly Arne Hertz. Vidět Blomqvista s Hertzem na vlastní oči v jednom autě bude pro fanoušky velký zážitek, vždyť tato severská posádka vodila Saab 96 po tratích automobilových soutěží v letech 1971 až 1973.

Švéd Stig Blomqvist, mistr světa v automobilových soutěžích z roku 1984.

The Winter Trial odstartuje v neděli 22. ledna v hotelovém areálu zámku Château St. Gerlach poblíž města Maastricht na jihovýchodě Nizozemska. Během dvou dnů se posádky přes německou Fuldu a Karlovy Vary dostanou na Liberecko, kde účastníci kategorie Trial absolvují na některých úsecích známých z Rally Bohemia úterní noční etapu.

Následně zavede itinerář soutěžní posádky přes Olomouc a vinice v okolí Hustopečí do lokality, která je dějištěm další tuzemské rallye. První vozidlo přijede do časové kontroly situované u veteránského muzea v jihočeských Jílovicích podle předběžného harmonogramu ve čtvrtek 26. ledna v 15:45 hodin, odtud bude celé startovní pole pokračovat do Svatého Janu nad Malší. Část rychlostní zkoušky využívané při Rallye Český Krumlov bude uzavřena pro veškerý provoz, a tak se diváci v případě pravého zimního počasí dočkají po pátého hodině odpolední velmi atraktivní podívané.

Zatímco kategorie Club bude ve čtvrtek pokračovat do cíle šesté etapy v rakouském Linci, necelá třicítka odvážnějších s vozidly vyrobenými do roku 1976 se vydá pod rouškou tmy po stopách krumlovské rallye. „Přesnou trasu, která dokonale prověří řidičské i navigační schopnosti všech účastníků, organizátoři zveřejní až několik dnů před startem. Již nyní však můžeme prozradit, že zblízka bude možné veterány spatřit během večerního přeskupení na náměstí v Kaplici,“ řekl Pavel Kacerovský z agentury ČK motorsport, která nizozemským pořadatelům společně s ÚAMK Automotoklubem Rallye Český Krumlov vypomáhá s organizací na českém území.

Závěrečná etapa sedmnáctého ročníku Winter Trialu se pojede v pátek. Cílovou destinací je malebné městečko Sankt Wolfgang, ležící na břehu jezera Wolfgangsee nedaleko rakouského Salcburku. Seznam přihlášených a více informací je k mání na internetových stránkách www.thewintertrial.nl.

The Winter Trial 2017

22. 1.     Houthem (Nizozemsko) – Fulda (Německo)
23. 1.     Fulda – Karlovy Vary
24. 1.     Karlovy Vary – Liberec
               Hodkovice – Liberec (pouze kategorie Trial)
25. 1.     Liberec – Olomouc
26. 1.     Olomouc – Linz (Rakousko)
               Svatý Jan nad Malší – Linz (pouze kategorie Trial)
27. 1.     Linz – Sankt Wolfgang

Text a foto: Pavel Kacerovský, ČK motorsport