ČK motorsport se Škodou 130 RS zdolal Rallye Monte-Carlo

3.2.2016

Dvěma náročnými nočními testy měřícími přes sto kilometrů vyvrcholila během časného středečního rána letošní Rallye Monte-Carlo Historique. Jihočeská posádka Škody 130 RS týmu ČK motorsport ve složení Karel Mach a Jan Bláha figurovala po předposlední etapě z Valence do Monaka na dvoustém místě, povedeným finišem ale dokázala poskočit o pořádnou porci příček dopředu. Při svém pátém startu v legendární soutěži tak zúročila nasbírané zkušenosti a skončila na 154. místě absolutně.

„Ke konci přestalo auto dobíjet, na Luceramu jsme dokonce museli vypnout světelnou rampu. Jsme ale úspěšně v cíli a navíc se pohybujeme v polovině výsledkové listiny!“hlásil ve středu ráno s úsměvem na tváři Karel Mach. A měl k němu důvod. Vždyť do soutěže odstartovalo 297 posádek, v konečných výsledcích nefiguruje pouze 39 z nich.

Několik dvojic odstoupilo kvůli havárii právě během závěrečné Noci dlouhých nožů. „Co se týká umístění, už jsme tady v minulosti byli o něco úspěšnější. Závod se ale rok od roku zpřesňuje a kvalita konkurence i její technické vybavení je za tu dobu úplně někde jinde. Takže je to vlastně náš nejlepší výsledek,“ přikyvuje Jan Bláha, spolujezdec jediné české posádky klasifikované v cíli devatenáctého ročníku.

Většinu z 16 035 trestných bodů nasbírali Mach s Bláhou v úvodu soutěže. Jejich snaha vyvrcholila při průjezdu slavným průsmykem Col de Turini, kde pro ně pořadatelé připravili pořádnou porci dvaceti šesti tajných mezičasů. Škoda 130 RS tady posbírala penalizaci 770 bodů, což v přepočtu znamená odchylku 77 sekund na testu dlouhém téměř 53 kilometrů. V průměru tedy posádka ČK motorsportu „netrefila“ každý měřený bod o pouhé tři sekundy!

Středeční odpoledne tráví Jihočeši na pobřeží Středozemního moře. A zatímco soutěží speciál už je připraven na cestu domů, celý tým se chystá na slavnostní galavečer v klubu Sporting Monte-Carlo.

Partnerem ČK motorsportu při 19. Rallye Monte-Carlo Histoique 2016 byl Ústřední automotoklub České republiky.

Napsal a foto Pavel Kacerovský, ČK motorsport
Foto: ČK motorsport